Rännärinkallio ja Ruosniemenpuisto (Ruosniemi, Pori)

RÄNNÄRINKALLIO

Sijainti: Ruosniemessä. Auton voi jättää Urpontien päähän ja lähteä siitä kulkemaan metsäpolkua oikealle.

Reitin pituus: Itse valittavissa. Lyhyen kävelyn päässä (alle 300 m Urpontieltä) on Rännärinkallio, mutta metsässä voi kulkea erilaisia polkuja pitkin toki paljon pidemmänkin kierroksen. Me olemme kulkeneet esimerkiksi tällaisen 4 kilometrin pituisen rengasreitin ja mahdollista olisi kulkea vaikkapa Hyvelään asti.

Vaikeus: Tavallinen metsäpolku. (Kallioiden päälle pääsee helposti metsästä.)

Lyhyen metsäosuuden jälkeen pääsee kalliolle, josta on hyvä näköala pitkälle. Mukava paikka esimerkiksi eväiden syömiseen pikkulasten kanssa. 🙂

Alueella voi kulkea pidempiäkin reittejä ympäri metsää.

***

Lähistöltä Tuulikylästä löytyy myös esteetön lyhyehkö liikuntapolku:

RUOSNIEMENPUISTO

Liikuntapolulle voi lähteä esimerkiksi Koillistuulentieltä, ks. Porin kaupungin ulkoilureitti 17 & 18.

Reitiltä voi jatkaa kohti päiväkodin vieressä olevaa Napinpuistoa.

Ps. Katso myös muut Ruosniemen alueen paikat (Kukkulakallio, Ruosniemen kadonnut luontopolku / Suokalliot ja Yellow Flag ja Ylikylän metsä) sekä Kettukallio & Luolakallio!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s