Onnenkoski / Lampinkoski (Lamppi, Pori)

Lampinkoski lyhyesti

📍 Parkkipaikan sijainti: Onnenkalliontie 1, Pori.
🥾 Reitin pituus: Oman valinnan mukaan, koska Ahlaisten retkeilyreitti on pitkä janareitti.
🌱 Vaikeus: Helpohko.
🔥 Taukopaikka: Laavulla on nuotiopaikka.

Sijainti: Valtatie 8:n varrella (Onnenkalliontie 1). Lampinkosken laavu sijaitsee valtatien toisella puolella: kävele pieni matka Råforssin metsätietä, kunnes näet tien vieressä laavu-kyltin.

Pituus: Itse määriteltävissä, koska ei ole mitään kierrettävää ympyräreittiä. Kalliolle on vain muutaman sadan metrin matka parkkipaikalta, mutta mahdollista on patikoida täältä esim. Poikeljärvelle ja takaisin, jolloin reitin pituudeksi tulee yhteensä noin 10 km. Poikeljärven reitin loppupätkästä merkintä täällä.

Laavulle on matkaa puolisen kilometriä Onnenkosken ent. kahvilan vierestä, ja jos retkeilyreittiä jatkaa sinne suuntaan, saapuu noin viiden kilometrin päästä Pahamäelle. Tarkemmin reittiä voi katsoa Ahlaisten retkeilyreitin kartasta.

Vaikeus: Melko helppo, lähinnä tavallista metsäpolkua.

Onnenkoskelta lähtevän luontopolun varrella on pikkulapsille sopivia tietotehtäviä puihin kiinnitettynä.

Jos merkityltä reitiltä poikkeaa hieman, löytää kallion, josta on kiva näköala Haapijärvelle.

Lampinkosken laavu

Laavun vieressä on hienot maisemat Pohjajoelle.

Jätä kommentti